TT320N18SOFHPSA1
Product Categories
Beijing Silk Road Enterprise Management Services Co.,LTD
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
TT320N18SOFHPSA1
Category : Discrete Semiconductor Products Thyristors SCRs - Modules
Product Status : Active
Mounting Type : Chassis Mount
Package : Tray
Voltage - Off State : 1.8 kV
Series : -
Current - On State (It (AV)) (Max) : 320 A
Mfr : Infineon Technologies
Current - On State (It (RMS)) (Max) : 520 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) : 2 V
Operating Temperature : -40°C ~ 130°C
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) : 150 mA
Structure : Series Connection - SCR/Diode
Package / Case : Module
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) : 9500A @ 50Hz
Current - Hold (Ih) (Max) : 150 mA
Base Product Number : TT320N18
Number of SCRs, Diodes : 1 SCR, 1 Diode
Description : SCR MODULE 1800V 520A MODULE
Contact Now
SCR Module 1.8 kV 520 A Series Connection - SCR/Diode Chassis Mount Module