TT190N16SOFHPSA2
Product Categories
Beijing Silk Road Enterprise Management Services Co.,LTD
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
TT190N16SOFHPSA2
Category : Discrete Semiconductor Products Thyristors SCRs - Modules
Product Status : Active
Mounting Type : Surface Mount
Package : Bulk
Voltage - Off State : 1.6 kV
Series : -
Current - On State (It (AV)) (Max) : 190 A
Mfr : Infineon Technologies
Current - On State (It (RMS)) (Max) : 275 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) : 2.5 V
Operating Temperature : 125°C (TJ)
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) : 145 mA
Structure : Series Connection - All SCRs
Package / Case : Module
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) : -
Current - Hold (Ih) (Max) : 200 mA
Base Product Number : TT190N16
Number of SCRs, Diodes : 2 SCRs
Description : SCR MODULE 1.6KV 275A MODULE
Contact Now
SCR Module 1.6 kV 275 A Series Connection - All SCRs Surface Mount Module